Jak si zlepšit duševní schpnosti a náladu a jak se starat o svoje zdraví a voliče? 

Víte něco o vitamínech, lécích a očkování? 

 

Kde se čerpaly informace na tento text pod tím?  Jednak  moje matka je doktorka medicíny, takže mám možnost tyto léky dobře vyzkoušet sám na sobě.
Druhý zdroj je z mé vysoké zdravotní školy. Třetí z různých knížek, protože mi to přináší potěšení  „Jak si zvýšit IQ“ dalších zhruba 30 knih a desítek internetových stránek. 
 
 
V dnešní době je velmi obtížné dosáhnout běžným stravováním dokonalého zásobování těla vitamíny, minerály, stopovými prvky a aminokyselinami. Chceme-li zajistit dokonalou výživu našeho těla, sáhneme po ovoci a zelenině, a také po doplňcích stravy, kterých je na našem trhu nepřeberné množství.
 
1.    Hořčík.
Tento doplněk je schválně na začátku, je totiž nejúčinnější, také je levný a může si ho dovolit každý. Jste unavení, nervózní nebo je vám do pláče? Možná by Vám pomohl hořčík (magnéziu).  Jak vlastně působí? Má v těle spoustu důležitých funkcí. Podmiňuje aktivitu asi tří set enzymů, čímž ovlivňuje výměnu energií v vašich buňkách, hlavně svalových a nervových.  Jaké má účinky? Uvolňuje napětízklidňuje, zlepšuje paměť a myšlení. Hořčík je minerál , který se podílí přibližně na 600 chemických procesů  a je málo obsažen v běžném jídle, proto je dobré si ho koupit. 
 
2.    Na druhém místě je multivitamin Calibrum nebo Centrum.
Ten totiž nahrazuje pestrou stravuJe výhodné si ho koupit, protože pokud nám chybí některý vitamín , tak ho takto doplníme. Slouží k zdraví organismu, protože obsahuje celek minerálů  a vitamínů. 
 
3.    B – komplex jsou vitamíny pro mozek.
Má v sobě obsaženy všechny vitamíny řady B. Je užitečný pro každý lidský organismus, obzvláště pro sportovce, manažery a studenty. Jaké jsou vhodné aplikace B komplexu?  stres, neurologická onemocnění, deprese a duševní poruchy, špatná paměť a neschopnost koncentrace, snížená obranyschopnost, nadměrná fyzická a psychická zátěž, únava.
 
4.    Zinnat (Xorimax) je jedno z nejúčinnějších antibiotik s minimálními vedlejšími účinky.
Příběh: „Nejlepší antibiotikum je Zinnat 500, který je vysoce účinný a vedlejší účinky prakticky nemá. Někdo trpí na angíny většina je léčena zastaralými a toxickými preparáty typu Rulid, tetracyklin a erythromycin - horší léčiva si snad ani nelze představit, kdo je někdy bral, ví, jak je po nich příšerně zle. Použití antibiotika cefalosporinové řady Zinnat je jako zázrak, zlepšení ze dne na den. S tímto lékem můžete normálně chodit do práce.“
 
5.    Framikoin  je velmi účinná  antibiotiková mast
 
6.    Pamycon je Framikoin, ale v podobě kapek do nosu.
 
7.    Erdomed je nejlepší lék na vykašlávání na světě.
 
8.    Vitamín C je na posílení imunity.
 Jeho zvýšený příjem posiluje imunitní systém, zlepšuje odolnost proti nachlazení, infekčním onemocněním. Výborné zejména v období chřipkových epidemií.  Jaké má hlavní účinky ? a)stimuluje imunitní systém b) pomáhá předcházet nachlazení. c) urychlení regenerace při fyzické i psychické zátěži.   Většině lidí je známý jeho preventivní účinek proti nachlazení a chřipce. Tento vitamín si nedokáže lidský sám organismus vyrobit, ale většina zvířat to umí, a proto jsou málo náchylná na nemoci a dokáží přežít i za nepříznivých podmínek .  
 
9. Jak přecházet chřipce? Očkování proti chřipce je velmi účinná zbraň proti tomuto onemocnění.  Lidé starší 65 let a se srdečními potížemi jsou vystaveni vyššímu riziku při tomto onemocnění, a proto se jim obvykle očkování doporučuje. Chřipka každým rokem na světě zabije tisíce lidí. Riziko onemocnění po očkování vakcínou, obsahující neaktivní virus, je malé.   
 
10. Očkování proti žloutence typu A
velmi účinně zabrání této pro játra a celý organismus nebezpečné nemoci , marodí se s tím skoro rok, takže se to vyplatí. Očkování je vůbec výhodná věc pro zdraví lidí i ekonomiku státu , protože je to velmi účinná látka, která funguje, a lidé nejsou nemocní , pracují a platí daně. Ne, že jsou na nemocenské nebo v nemocnici. Proč třeba více nedotovat očkování proti hepatitidě typu A, která se šíří dotykem a jídlem? 
 
11.  Chodíte třeba do lesa?  Tak je dobré se očkovat proti klíšťovce.
 
12. Koenzym Q10
je na energii srdce a těla. Pro organismus zcela nezbytnou látkou, která se podílí na všech pochodech v těle, při kterých se spotřebovává energie. Koenzym Q10 je znám již řadu let. Byl izolován z hovězího srdce v roce 1957 a za objasnění jeho funkce obdržel prof. Mitschell Nobelovu cenu. Na co je dobrý? Únava, psychické a fyzické vyčerpání.
 
13. Co jsou to aminokyseliny? 7 základních aminokyselin tvoří proteiny a to je třeba maso , mléko nebo vejce.
 Aminokyseliny v prášku, tzn. proteiny , používají všichni vrcholový sportovci.  Nehrajete třeba tenis nebo fotbal? Toto se dá také použít místo masa a mléka. Výhoda je v tom , že aminokyseliny v prášku nezatěžují organismus a hlavně šetří trávicí trakt , např. když jíte hodně masa, tak můžete dostat rakovinu tlustého střeva, u proteinů v prášku to nehrozí.
 
14. Aminokyselina L-arginine.
Je dobrý pro sportovce, velmi účinný na hojení ran např. po operaci. Tato aminokyselina podporuje produkci růstového hormonu, stimuluje růst svalové hmoty a urychluje celkovou regeneraci. Je nezbytná pro správné fungování imunity a jaterní funkce.  

 

15.Taurin 

K čemu je aminokyselina L-taurin: a) výrazně energizuje (psychický a fyzický energizér); b) působí proti únavě, zlepšuje koncentraci c) vhodný při práci vyžadující neustálé soustředění (řidiči z povolání, duševně náročná práce, studenti...)  Účinky taurinu mnohonásobně zesiluje kofein, čehož se cíleně užívá v energetických nápojích typu "Red Bull", "Semtex" aj. Ověřeno sám na sobě, že se musí brát s cukrem jinak je Vám za chvíli blbě (zřejmě proto jsou všechny energetické drinky s taurinem tak přeslazeny). Dále je zřejmé, že když vezmete taurin jen tak bez cukru, tak se povzbuzení nekoná. Taurin patří mezi tzv. stimulační látky, takže podporuje činnost nervové soustavy a zlepšuje tak psychickou a fyzickou výkonnost. 

 

16.  Aminokyselina L-tryptofan je na koncentraci , 

 má podobné účinky jako lék Zoloft, ten funguje na principu  mozkového hormonu serotoninu. Tryptofan slouží k jeho výrobě. Je hojně obsažen  např. v krůtím mase, a proto je tak chutné.  Dále po konzumaci čokolády dojde k zvýšenému přísunu L-tryptofanu do mozku a proto je dobrá. K čemu funguje L-tryptofan?: na  1. depresi, úzkosti, strach, vnitřní neklid 2. poruchy usínání a spánku, plytký spánek 3. abstinenčními příznaky při odvykání kouření, alkoholu a jiným závislostem 4. nutkání se přejídat  5. každodenními stresovými situacemi. L-tryptofan také slouží k výrobě melatoninu , který  je kvalitnější spánek, lépe se po něm vyspím a nemusím spát tak dlouho. Pozor! Při nadměrném podávání tohoto přípravku vzniká tvz. serotoninový syndrom, který se projevuje otupělostí, proto je dobré brát jednu tabletu po 2-3 dnech a ne každý den.

 

17. L-Karnitin je specifickou aminokyselinou podporující odbourávání tuků v lidském těle. 

Pomáhá výrazně zvýšit tvorbu energie z tuků. L-karnitin je vhodný pro: a) stimulaci aktuálního psychického výkonu b) energizaci organismu a oddálení únavy.  L-karnitin je významným spalovačem tuků, umožňuje zvýšený fyzický výkon a působí i jako mozkový stimulátor (energizér i anti stresor současně) při velkém fyzickém nebo psychickém zatížení, zpomaluje a oddaluje pocit únavy. Navíc má blahodárný vliv na ochranu srdečního svalu.  Často se používá při hubnutí – pomáhá spalování tuků a tím tělo získává více energie, kterou použije mimo jiné i pro mozkovou činnost.  

 

18. Aminokyselina DL-fenylalanin je potravinový doplněk pro dobrý pocit , 

 podobně jako stabilizátor nálady Lamictal. Aminokyselina dextro-levo-fenylalanin  nebo také pfenylalanin  (DLPA) má schopnost zlepšovat náladu, mentální bdělost a snižovat nadměrnou chuť k jídlu. Jaké jsou účinky fenylalaninu  1) Má antidepresivní. Zároveň zvyšuje hladinu PEA a endorfínů, které též způsobují dobrou náladu. 2) Je na uvolňování bolesti: Studie prokázaly účinek fenylalaninu při chronických bolestech, jelikož zvyšují hladinu morfínu podobných endorfínů v mozku. 3) Na Mentální bdělost. 

 

19. L-tyrosin je motivační stimulant. 

K čemu slouží? Zvyšuje motivaci a stimulaci a je zdrojem neurotransmiterů pro přenos nervových vzruchů do mozku. Po užití tyrosinu ve formě potravinového doplňku vede ke stimulaci a zlepšení mozkové aktivity, potlačení depresivních a úzkostných stavů (výborné pro lidi, kterým nedělá dobře pochmurné podzimní a zimní počasí). Tyrosin zvyšuje tvorbu endorfinů.  Zlepšuje náladu, zvyšuje se aktivní tvorba vlastních endorfinů, zvyšuje se motivace něco dělat a pracovat.  Tyrosin je v organismu aminokyselinou nezbytnou pro vznik tzv. poplachových (stresových) hormonů adrenalin a noradrenalin. Tyto  okamžitě mobilizují organismus a uvádí jej do stavu zvýšené pozornosti.

 

20.  DMAE je na dobrou paměť. 

 Je to  mozkový vitamín obsažený například v mořských rybách. K čemu slouží? a) Aktivuje IQ  b) Urychluje proces učení a paměti c) Zlepšuje náladu a mentální energii d) Odstraňuje únavu e) Pozitivně ovlivňuje poruchy spánku f) Zpomaluje procesy stárnutí g) Posiluje imunitní systém.

 

21. Lamictal je neurologický lék na stabilizaci nálady , cítíme se po něm dobře.   

Proč třeba neporadit voličům navštívit nějakého doktora a mají špatnou náladu, tak jim to pomůžei. Skutečně to funguje, zkoušel jsem to sám na sobě. 

 

22.  Víte , že existují léky na mládí? 

 Je to DHEA - výchozí látka, tak zvaný prohormon, z něhož se tvoří všechny steroidní hormony, tedy jak mužské, tak ženské. Je k sehnání pouze na trhu v USA např. www.Amazon.com.  Co jsou to hormony? Jsou látky obsažené v těle na řízení různých pochodů, např. adrenalin je na nabuzení organismu nebo růstový hormon působí na růst v mládí takže , pokud by jsme ho brali jako doplněk , tak více vyrosteme.

 

23. Activin   je výtažek z červeného hroznového vína. 

Svým účinkem je řazen mezi antioxidanty a působí silněji než dosud známé antioxidanty až 500x tolik co  vitamín C, vitamín E a beta karoten.  Obsahuje koncentrované flavonoidy, které posilují imunitní systém především při nepříznivém počasí a infekčním ohrožení.  

 

 

24.Jaké účinky má ginkgo biloba,(je to strom jinan dvoulaločný)?

 V mozkové tkáni dochází ke zlepšení využití kyslíku paměťovými buňkami, čehož výsledkem je zvýšení koncentrace a celkové mentální svěžesti:  studenti si lépe pamatují učivo, manažeři zvládají více činností a jsou konkurence schopnější, u starších lidí ustupuje zapomnětlivost, stavy zmatenosti a deprese.

 

25.

Rybí tuk obsahuje kyseliny EPA a DHA, které patří mezi omega-3 kyseliny. Jaké účinky  má pro mozek? Je proti úzkostem , depresím, alzheimerově chorobě a chronickém únavovém syndromu. 

 

26.  Železo 

Kdy je vhodné užívat železo ve formě potravinového doplňku? 1) Lidé s nedostatkem železa bývají více unavení, protože jejich tělu chybí kyslík. Nedostatek železa může zhoršovat příznaky deprese. Požádejte svého lékaře, aby zjistil, zda netrpíte nedostatkem. 2)  Poruchy pozornosti. V jedné studii byla prokázána významně nižší hladina železa u lidí trpících poruchami pozornosti. Pokud je lékařem stanoven deficit železa, užívání potravinového doplňku může toto zlepšit. 3) Bez dostatku železa nemůže být dostatečně syntetizován ATP (adenosintrifosfát), to je palivo organismu. Výsledkem je, že někteří lidé s nedostatkem železa pociťují únavu. 4) vegetariáni často trpí na nedostatek železa , protože nejedí maso, proto je dobré si ho koupit ve formě doplňku. Pozor! Potravinový doplněk železo někdy  způsobuje zažívací potíže!  

 

27.

Zinek je na zvýšení výkonnosti. 

 

28.

Piracetam. Zlepšuje zásobení mozku kyslíkem, zvyšuje průtok krve mozekem. Je výhodný jak cenově (cca 150 Kč / 100 tablet), tak svými účinky. 
 
29.Speed8 byl připraven v Česku odborníkem na výživu RNDr. Petrem Fořtem CSc. Kromě podpory mozkové činnosti je vhodný též pro sportovní výkony i na hubnutí. Mezi jeho sekundární účinky patří dobrý vliv na psychickou regeneraci. Hlavními působícími látkami zde jsou mozkové přenašeče DMAE ,  GABA, a  dále obsahuje aminokyseliny DL-fenilalanin  a L-Karnitin. 

 

30. Žen-šen 

značně posiluje celkovou imunitu organismu, podporuje správnou činnost jater. Za zmínku jistě stojí i jeho protinádorové účinky. Vhodný je také při nervovém vyčerpání. Je vynikající při odstraňování únavy, zlepšuje činnost mozku a jeho funkce jako paměť, učení a bystrost.

 

31. 

Co je Brahmi ? Jedná se o populární indickou ajurvédskou bylinu. Komu je užívání brahmi určeno? Doporučuje se všem, kdo potřebují zlepšit koncentraci, schopnost učení a znovuvybavování naučené látky - studentům, duševně pracujícím, lidem starším 40 let... Působí na zmírňování stresu a navození klidného spánku může být přínosem pro lidi s poruchami koncentrace  a psychicky vyčerpané.
 
32. Jaké účinky má káva? Zřejmě nejrozšířenější stimulační prostředek je kofein. Káva pozitivně stimuluje centrální nervovou soustavu. Má ale také nepříjemné vedlejší účinky – kromě toho, že zrychlí váš tep i dechovou frekvenci, urychlí i práci ledvin. Kofein působí především na mozek, zlepšuje vnímání a zrychluje tok myšlenek.

 

33. 

Čokoláda a kakao Je všemi oblíbená pochoutka . Díky její skvělé chuti jí někteří jedinci nemohou odolat. Spolu s kakaem dokáže díky obsahu theobrominu i cukru organismus nabudit, ale štíhlé linii nepřidá. Občas si nějaký ten kousek dopřát můžeme. Při koupi čokolády i kakaa  je dobré dát pozor na kvalitu, protože nejvíc theobrominu se nachází v hořké kvalitní čokoládě a pravém kakau, ale mléčná čokoláda je chutnější.
 
Co na to říkají odborníci?
Prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého říká. "Obohacením jídelníčku o doplňky stravy lze snížit rizikové faktory přispívající ke vzniku řady chorob", 
 
Účinek doplňků stravy na naše zdraví vnímá také dermatoložka MUDr. Jiřina Cabalová. Vhodně zvolené doplňky stravy zvyšují obranyschopnost organismu, zpomalují stárnutí buněk a zvyšují schopnost organismu zvládat stresové situace a nepříznivé vlivy životního prostředí.
"A pro koho jsou doplňky stravy určeny? Zejména lidem žijícím ve velkých městech, pijící alkohol, pracujícím ve stresu, seniorům, kteří nejedí zelenu." dodává k rizikovým skupinám Prof. Vilím Šimánek .
 
 
1.    Kde sehnat tyto vitamíny , minerály a aminokyseliny? V lékárnách a nejsou na lékařský předpis. Ale léky Lamictal a antibiotika musí předepisovat odborník.

 

2.    Ne každý si tyto doplňky stravy může dovolit , ale kdo na to má peníze , tak se to vyplatí. 

 
 
3.    Jaký může být také cíl politika ? Starat se o duševní i tělesné zdraví voliče např. prevencí přes potravinové doplňky (vitamíny, minerály a aminokyseliny), to je důvod proč to tady píšu. Jaká je velká výhoda potravinových doplňků? Jsou přírodního původu, protože jsou obsažený běžně v lidském organismu. Nemají žádné vedlejší účinky, na rozdíl od farmaceutických léků a také slouží k prevenci vážných onemocnění, které je potřeba potom léčit chemií v nemocnici.
 
 
4.    Myslíte stejně jako já, že by se měli tyto doplňky stravy jako vitamíny, minerály a aminokyseliny dotovat stádem, pro větší zdraví občanů ČR? Jaké to má výhody? Ušetří se potom na drahých lécích , při skutečném onemocnění, protože jak už bylo řečeno potravinové doplňky působí preventivně na řadu onemocnění. Stát na tom  vydělá, takže proč to nepodporovat? Co na to říkáte?
 

 

Dodatek k tomu: Jaká jsou hodně výživná jídla?  Za prvé vejce, protože je to jedna buňka , ze které se vytvoří nový organismus kuře. Nejlepší jsou na měkko, takto se totiž dobře tráví a zachovají se vitamíny, než když je převaříme až do zelena. Varem se ničí vitamíny a v zelenině žádné nejsou. Je chyba je nejíst jen proto, že je tam cholesterol  2x týdně 4 vejce nevadí, pokud jím přímo netrpíte.   
 

Dále rýže je také hodně výživná a chutná. Vedle pšenice a žita je nejdůležitější obilovinou světa, která poskytuje potravu skoro polovině lidí. Nehodnotnější je přírodní hnědá rýže (tzv. rýže Natural nebo taky integrální). Pokud je neloupaná - tak má uchováno o 80 % více cenných živin (minerálů) než rýže  loupaná (bílá). 

1. Hrnek obsahuje pouze 150 kalorií.
2. Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální potravinou pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti.
3. Obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud jí uvaříme  s luštěninami (např. čočkou či sójou), získáme plnohodnotný zdroj bílkovin jako třeba maso , takto ho můžeme nahradit a být vegetariány. Jen pro zajímavost kolik energie se spotřebuje a zvýřat se zabije na vychování jednoho prasete nebo krávy. Když se poseče trávník , tak zemře tisíce hmyzu a další trpí. Jídla na výrbu masa je potřeba 1000x tolik, protože kolik toho sní, spotřebuje se elekřiny a telpla do kravínů. 
 
 
Proč se to sem dává? Toto se může hodit pro voliče, např. v nějakém emailu nebo volebním letáku , anebo také pro zdraví a koncentraci politika při volebních mítincích , diskuzích v televizi a poslanecké sněmovně.